Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Socjalizacja

Komentarze: 4 Dodane: 13-04-10 12:29
Odsłon: 1203

Socjalizacja Każde szczenię rodzi się z odziedziczonymi po przodkach cechami i skłonnościami , które w dużej mierze decydują o tym, jaki charakter będzie miał dorosły pies. Równie ważne dla jego psychiki są także doświadczenia, jakie spotykają szczenię w początkowym okresie życia. Pierwsze miesiące mają ogromne znaczenie dla rozwoju psa. Okres ten (do 6 miesięcy) nazywamy socjalizacją i nie jest to nic innego, jak proces uczenia się bycia psem, nawiązywania kontaktów z innymi psami oraz kontaktów z człowiekiem. Jest to czas, w jakim pies uczy się interakcji ze środowiskiem (psy, ludzie, otoczenie) i rozwija prawidłowe funkcje społeczne.

Szczeniak w pierwszych miesiącach życia chłonie wszelkie informacje jak gąbka, niestety także te negatywne. Dlatego istotne jest, aby podczas procesu socjalizacji spotkało go jak najwięcej pozytywnych momentów. Nie powinniśmy psiaka do niczego zmuszać, a gdy zauważymy objawy lęku, natychmiast wycofujmy się z danej sytuacji. Jednocześnie należy oswajać psa z możliwie jak największą ilością nowych sytuacji i bodźców. Im wcześniej zaczniemy, tym więcej nauczymy. Mamy też większą szansę na odczulenie na największe strachy i wychowanie pewnego siebie i wesołego psa.

W skutecznej socjalizacji psa pomaga specjalny program, tzw. ZŁOTA 12 (wg Margaret Hughes), zgodnie z którym, do 12 tygodnia życia szczeniak powinien:

1. POZNAĆ 12 RÓŻNYCH POWIERZCHNI, np.: drewno, parkiet, dywan, bruk, beton, linoleum, trawa, mokra trawa, ziemia, kałuże, głęboki piasek, w którym zapadają się łapy, gazety, niespotykane powierzchnie jak stół, krzesło itp.

2. POBAWIĆ SIĘ 12. RÓŻNYMI PRZEDMIOTAMI, np.: pluszowe zabawki, piłki, twarde, dźwięczące zabawki, drewniane przedmioty, papier lub karton, pojemniki na mleko, sok, jogurty, rzeczy metalowe, klucze, itp.

3. POZNAĆ 12 RÓŻNYCH MIEJSC, np.: podwórko (codziennie), domy innych osób, podwórko szkolne, jezioro, rzeka, łąka, łódka, piwnica, winda, samochód, poruszający się samochód, garaż, gabinet weterynarza i salon psi (tylko, żeby powiedzieć cześć i kupa smaczków), itp.

4. POZNAĆ I POBAWIĆ SIĘ Z 12 RÓŻNYMI OSOBAMI (WYŁĄCZAJĄC RODZINĘ), np.: dzieci, dorośli (głownie mężczyźni), staruszkowie, ludzie na wózkach, przechodnie, ludzie z laską, o kulach, w kapeluszach, habitach, okularach słonecznych itp.

5. POZNAĆ 12 RÓŻNYCH ODGŁOSÓW (przy hałasie, trzeba zwrócić uwagę na komfort psychiczny szczeniaka): otwieranie drzwi garażu, dzwonek do drzwi, bawiące się dzieci, płączące, krzyczące dziecko, ciężarówki, motocykle, pralka, odkurzacz, zmywarka, klaskanie, głośne śpiewanie, spadający garnek, rżenie koni, przyjęcie urodzinowe, itp.

6. POZNAĆ 12 SZYBKO PORUSZAJĄCYCH SIĘ PRZEDMIOTÓW, np.: deskorolki, rolki, rowery, motocykle, samochody, biegnący ludzie, koty, wiewiórki, konie, krowy, skutery, dzieci grające w piłkę itp.

7. POZNAĆ 12 RÓŻNYCH WYZWAŃ, np.: wchodzenie na, z, w i wokół pudla kartonowego, przechodzenie przez kartonowy tunel, chodzenie po schodach, pokonywanie przeszkód, gra w chowam i szukam, chodzenie po schodach, elektrycznie otwierane drzwi windy, parasol, balony, skoki przez pnie, kłody, kąpiel itp.

8. BYĆ TRZYMANYM PRZEZ WŁAŚCICIELA I RODZINĘ 12 RAZY W TYGODNIU, np. pod pachą, za klatkę piersiową, za głowę, pomiędzy nogami właściciela, jak dziecko, zaglądanie do uszu, w zęby, pomiędzy palce, sprawdzanie temperatury itp.

9. POZNAĆ JEDZENIE Z 12 RÓŻNYCH POJEMNIKÓW, np.: trzęsąca się miska (kula), metalowe pudełko, papier, filiżanka, blacha do ciasta, patelnia, plastik, torebka papierowa, itp.

10. POZNAĆ JEDZENIE W 12 RÓŻNYCH MIEJSCACH, np.: podwórko, kuchnia, klatka, piwnica, pralnia, łazienka, dom znajomych, samochód, boisko szkolne, pod parasolem, itp.

11. ZOSTAWAĆ SAMEMU 12 RAZY W TYGODNIU z dala od rodziny i innych zwierząt (5-45 minut)

12. POZNAĆ 12 RÓŻNYCH OBROŻY I SMYCZY W 12 RÓŻNYCH MIEJSCACH, np. kaganiec metalowy, skórzany, obroża parciana, skórzana, łańcuszkowa, szeroka, pół zaciskowa, szelki, smycz długa, krótka, łańcuszek, lina itp.


MIEJSCA, W KTÓRYCH NALEŻY I WARTO SOCJALIZOWAĆ PSA
tor agility, lotniska, dworce, parki, galerie, warsztaty samochodowe, sklepy, banki, bary, ścieżki rowerowe, księgarnie, autobusy, biura, myjnie samochodowe, stacje benzynowe, kościoły, urzędy, budowy, gabinety, wystawy psów, place szkolenia psów, hale, windy (zwykle i szklane), sklep, pikniki rodzinne, gospodarstwa rolnicze, aby zobaczył konie, krowy, kury, restauracje, środki transportu publicznego, mosty, kina, teatry, place golfowe, szkoły, imprezy sportowe, koncerty, szpitale, lodowisko, fabryki (hałas), biblioteki, poczty, muzeum, kluby nocne, centra handlowe, pokazy, parkingi podziemne, przedstawienia, happeningi, place zabaw, zatłoczone miejsca, metro itp.

Pamiętaj!
Socjalizacja psa z nowościami w otoczeniu, tak naprawdę, trwa przez całe jego życie. Nabywając jednak wiedzy i doświadczenia za młodu, nasz pies będzie coraz bardziej pewny siebie, a jego reakcje łatwiejsze do przewidzenia. Dzięki temu i konsekwentnej pracy w późniejszym czasie będziemy mogli stworzyć z psem zgrany duet.


Zobacz też artykuł p.t.: Psie przedszkole
Autor Wiadomosc
Ada
Offline Administratorzy

Sztuczki: 19
Posty: 353
14-12-09 15:27
Komentarze do Socjalizacja.
Reklama
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 0
DariaaaxD
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 2
14-12-09 15:27

Bardzo przydatne porady.  pozdrawiam

aleksandra2811
Offline

Sztuczki: 24
Posty: 584
14-12-09 15:40

Tak żeczywiście bardzo pżydatne

Ania
Offline

Sztuczki: 4
Posty: 101
26-01-10 12:00

FAJNE;P


© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs