Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Kliker - co w trawie piszczy?

Komentarze: 3 Dodane: 13-04-10 12:31
Odsłon: 1092

Kliker Kliker to małe pudełeczko o wielkiej mocy, magiczna różdżka do porozumiewania się z psem. Trening przy jego pomocy można przeprowadzać niezależnie od wieku psa - zarówno u szczeniaków, jak i dorosłych psów.

W czym zatem tkwi cała tajemnica?

Sam kliker to pudełeczko ze sprężynującym kawałkiem metalu, które wydaje specyficzny dźwięk. Można go nabyć w sklepie zoologicznym lub zastąpić np. kapslem, gwizdkiem, zszywaczem, krótkim słowem (np. 'yes'). Najgorszym substytutem jest tu niestety słowo.

Szkolenie klikerowe to metoda, w której nagradza się pożądane zachowanie psa (pozytywne wzmocnienie). Moment ten zaznaczany jest dźwiękiem klikera (tzw. most pomiędzy zachowaniem a nagrodą). Clicker Training opiera się na fakcie, że nagrodzone zachowanie będzie przez psa powtórzone. Jest to również sposób porozumiewania się ze zwierzęciem, bardzo precyzyjny i łatwy dla niego do zrozumienia. Celem szkolenia jest zrozumienie przez psa, że to właśnie jego zachowanie powoduje pojawienie się nagrody. Pies ofiarowuje nam zachowanie, bo jest to w jego interesie. Jednocześnie nasz cel staje się celem psa, a zgodność interesów daje nam psa wykonującego komendy z radością, który jest naszym partnerem.

Szkoląc za pomocą klikera powinno się pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym jest ono tak skuteczne:

1. Kliknięcie ZAWSZE oznacza nagrodę. Najpierw klik - potem nagroda (np. smakołyk)
2. Klikaj TYLKO RAZ, gdy zachowanie trwa, tzn. dokładnie w momencie, gdy pies prezentuje pożądane zachowanie. Kliknięcie niesie wiadomość: „To, co robisz w tym momencie, właśnie się opłaciło”. Dlatego klikaj tylko w chwilach, które mają dla Ciebie znaczenie.
3. Nigdy NIE UŻYWAJ klikera, żeby przywołać psa. Naciskaj kliker dopiero wtedy, gdy zwierzę wykona choć minimalny ruch w Twoją stronę. W przeciwnym razie pies będzie przekonany, że zaznaczamy brak zainteresowania.
Autor Wiadomosc
Ada
Offline Administratorzy

Sztuczki: 19
Posty: 353
04-03-10 17:26
Komentarze do Kliker - co w trawie piszczy?.
Reklama
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 0
Bella09
Offline

Sztuczki: 7
Posty: 141
04-03-10 17:26

Ładnie opisane :)

klaudia0710
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 5
26-06-11 16:17

Mam nadzieje że mi to pomoże w tresurze mojego psiaka


© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs