Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Jak postępować z psem?

Dodane: 13-04-10 12:33
Odsłon: 2566

Jadąc do innego kraju, zwłaszcza takiego o odmiennej kulturze, rozsądną rzeczą jest poznanie zwyczajów i zachowań ludzi w nim mieszkających. Robimy to ze względu na kulturę osobistą, otwartość na innych oraz dla własnego bezpieczeństwa i komfortu naszych gospodarzy.
Jako ludzie wchodzimy w świat zwierząt –nie odwrotnie. To my sobie wybieramy psiaki, sprowadzamy je do domów i ingerujemy w ich życie. Musimy nauczyć się więc z nimi porozumiewać –poznać ich zwyczaje, mowę, kulturę. Jednym słowem opanować psi savoir vivre.

Dla pomocy przedstawiam kilka najgłówniejszych zasad:

PRZYWITANIE –ludzie idą na wprost siebie, patrzą sobie w oczy, energicznie przytulają, bądź potrząsają ściśniętą dłonią. W bardziej zaawansowanych relacjach obdarzamy się wzajemnymi pocałunkami. Ale takie ludzkie grzeczności dla psa są co najmniej bezczelne.
Jeśli chcesz przywitać się z psem, zrób to spokojnie, z jego poziomu, bez zbędnego i uporczywego wpatrywania się w oczy psa, bez nagłych i mocnych ruchów –klepania, ściskania, szarpania.
Zacznij mądrze witać się z psem. Nie ograniczaj jego bezpieczeństwa sunąc prosto na niego, nie kładź mu nachalnie dłoni na głowie –to nie jest dla psa przyjemne. Psy to nie ludzie.

PODCHODZENIE na wprost psa jest aroganckie i może spowodować zaatakowania nas przez płochliwego czy też nieznanego osobnika. Co więc należy robić?
Dobrze wychowany i socjalizowany pies podchodzi do swojego pobratymca po łuku, prawie wcale nie patrzy w oczy towarzyszowi – to jest najwyższa kultura osobista psa. Jeśli psy zamiast "podejścia po łuku" stanęłyby na wprost siebie i wpatrywały się sobie wzajemnie w oczy niechybnie doszłoby między nimi do ostrej wymiany zdań w walce. Podchodź do psa po lekkim łuku, swobodnie i powoli.

TULENIE –dla większości ludzi bardzo przyjemne, jednak nagłe, bez zapowiedzi branie psa w ramiona, jest dla niego czymś naprawdę nieprzyjemnym. Pies bardzo mocno czuje nasz dotyk, ma tylko 3 warstwy skóry (bezpośrednio pod cieniutkim naskórkiem znajduje się skóra właściwa), podczas kiedy człowiek ma ich aż 6 (w tym czterokrotnie grubszy naskórek).
Należy nauczyć się delikatnie dotykać psa. W czasie szkoleń uczę właścicieli prawidłowego głaskania ich pupili poprzez przeprowadzenie prostego ćwiczenia: na zamkniętą powiekę oka kładziemy palec, naciskamy lekko dopóki nasza gałka oczna nie poczuje dotyku, wtedy lekko masujemy/głaszczemy się po powiece okrężnymi ruchami. Taki dotyk jest najwłaściwszy dla psa. Najprzyjemniejszy. Żadne uściski, branie na ręce nie sprawią psu tyle przyjemności ile da mu umiejętne GŁASKANIE.
Są jednak dwie, ze znanych mi sytuacji, gdy psy się obejmują.
Pierwszy to akt kopulacji (pies obejmuje silnie sukę).
Drugi zaś to próby dominowania w czasie zabaw dobrze znanych sobie psów przez innego psiaka.

POCAŁUNKI –tak naturalne dla ludzi, najczęściej przyjemne, przez psa niestety w zupełności nie oczekiwane. Dla psa chwytanie go w ramiona i obdarzanie pocałunkami nie jest niczym innym niż objawem agresywnej dominacji, której on zwyczajnie nie ma ochoty znosić.
Z reguły dobrze wychowane, szkolone i poddane socjalizacji psy nie zaatakują takiego ludzkiego natręta, ale okażą swoje zniecierpliwienie oblizując się, wykrzywiając pysk w grymasie czy nerwowo ziewając.

DEKALOG DOBRZE WYCHOWANEGO CZŁOWIEKA

1. Zawsze daje psu "przestrzeń osobistą".
2. Chcąc się przywitać z czworonogiem staje w odległości kilku metrów od psa i pozwala mu podejść do siebie.
3. Przed każdym dotykiem daje psu do powąchania swoją rękę.
4. Rękę ma zawsze niżej niż głowa psa, nigdy nie trzyma jej nad psem.
5. Delikatnie poklepuje psa tylko pod klatce piersiowej, lub głaszcze pod brodą.
6. Nie głaszcze psa po głowie, nie kładzie psu ręki na głowę.
7. Tuli i ściska tylko własne psy, które uwielbiają kontakt ze swym właścicielem.
8. Nigdy nie obejmuje rozdrażnionego psa –nawet własnego.
9. Mówi łagodnie, lekko wyższym głosem.
10. Ma przy sobie dużą torbę smakołyków.

Stosując się do tych zasad zdasz egzamin na psi savoir vivre, unikniesz zaatakowania przez psa, pogryzienia i niejednej trudnej sytuacji. Na domiar wszystkiego zapewnisz swojemu psu komfortowe samopoczucie w relacjach z człowiekiem.

Tak więc – POWODZENIA KULTURALNY PSIARZU!

Autor: Mariusz Antoszczuk
Tekst pochodzi ze strony: Z Pastorowej Sfory

Zaloguj się, aby odpowiedzieć

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs