Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Popraw opis Rasa: Akita (Akita)


Opis rasy:

Akita jest rasą psa zalicznaną do grupy szpiców i psów pierwotnych.Psy te wyhodowane zostały w Japonii gdzie pierwotnie służyły do walk psów z czasem rówineż do polowań.Współcześnie pełni funkcję psa stróżująco-obronnego oraz psa-towarzysza.Nazwa tej rasy pochodzi od prefektury Akita z północnej części japonii.Psy te polowały między innymi na dziki,jelenie i czarne niedźwiedzie.Służyły również do ciągnięća ciężkich ładunków.Przodkowie tej rasy  przybyli do japonii wraz z pierwszą falą imigrantów-Ainu oraz z innymi osadnikami.Ale za bezpośredniego przodka japońskich szpiców uznaje się nieistniejącego dziśaj nippona inu który był znacznie mniejszy w porównianu do dzisiejszego akita inu/akita.

Z tą rasą wiąże się smutna historia,otóż na tokijskim dworcu Shibuya stoi pomnik psa,akita inu,który wyraża hołd wartościom,których na ogół nie przypisuje się zwierzętom:Hachiko,tak nazywał się ten pies,swoją szlachetnością i rzadko spotykaną u ludzi wiernością,na pewno przewyższał ogromną większość "władców świata".Profesor Uniwerytetu w Tokio,dr Wuno wracał do domu zawsze o godzinie 18 i codziennie był "odbierany" przez swojego psa.Pewnego dnia,wieczorem,1925 roku,Hachiko nadaremnie czekał na powrót swojego pana,który umarł w miejscu pracy.Pies czekał całą noc i przez kolejne dziewięć lat,co wieczór, punktualnie biegł na dworzec w nadzieji,że jago ukochany pan pojawi się.kres tych pczekiwań wyznaczyła śmierć Hachiko w 1934 roku.

 

Inna autentyczna opowieść inaczej nieco podkreśla niepospolitość i dzielność rasy akita inu. W 1957 roku grupa japońskich polarników wyruszyła na podbój bieguna południowego. Towarzyszyły im, jako siła pociągowa, wspomniane psy. Niesprzyjające warunki przesądziły o konieczności przerwania ekspedycji. W lodach Antarktydy pozostawiono cały sprzęt i 20 akit. Wywołało to ogromne oburzenie miłośników zwierząt na całym świecie. Po trzech latach podjęto nową wyprawę. W dawnym obozowisku znaleziono 12 z pozostawionych 20 psów, były zdrowe i w dobrej kondycji. Jednoznacznie stwierdzono, że aby przeżyć musiały polować na foki i inne zwierzęta polarne, w promieniu nawet do 100 km od obozowiska. 

Autorzy opisu: Flaviaprince,

Psy tej rasy:

Więcej Zdjęcia

Fafik

Fafik
Plusów: 1 Odsłon: 51
Dodał: Milka98

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs