Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Popraw opis Rasa: York miniaturowy (York miniaturowy)


Opis rasy:

Yorkshire Terrier – jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych. Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy. Zgodnie z kalsyfikacją amerykańską, należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa[1]Typ lisowaty[2].

Spis treści

  [ukryj

Rys historyczny[edytuj]

Yorkshire terierry powstały w połowie XIX wieku. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Ich prawdopodobnymi przodkami są: maltańczykDandie Dinmont Terrier, Clydesdale terrier i skye terrier. Jest to mały pies wyhodowany w hrabstwieYorkshire, na Północy Wielkiej Brytanii, w wyniku krzyżowań ras terierów.

Wygląd[edytuj]

Yorkshire Terrier na krajowej wystawie psów organizowanej w Raciborzu.

Szata i umaszczenie[edytuj]

Szata ich jest umaszczenia ciemno stalowo-złotego lub srebrno-złotego. Włos jest jedwabisty, długi; włos kręcony i karbowany uznawany jest za wadę. Strzyżenie yorka nie zagraża odrostom, jednak może to powodować dyskwalifikację z wystawy. Brak podszerstka oraz niewypadające, stale rosnące włosy obniżają ekspozycję właściciela na psie alergeny.

Zdrowie i pielęgnacja[edytuj]

Istotną kwestią w pielęgnacji sierści u tych psów są regularne kąpiele i mycie specjalnymi środkami. Uszy ze względów higieniczno-zdrowotnych potrzebują regularnej kontroli, luźny włos musi być usuwany z ich okolic. Starsze psy cierpią nieraz na kataraktę. Częstym problemem zdrowotnym u przedstawicieli tej rasy, są pozostające mleczne kły, które (kiedy same nie wypadną) trzeba usuwać zabiegowo. Zdarza się, że yorki mają problemy z wypadającą rzepką stawową, jak również dotyczą je problemy z tchawicą. Osobniki wystawiane niejednokrotnie wymagają upinania długiej szaty,

Usposobienie i charakter[edytuj]

Strzyżony Yorkshire Terrier podczas zabawy na łące.

Yorkshire terriery są psami skorymi do zabawy, aktywnymi. Nie są agresywne i lubią towarzystwo ludzi, tolerują dzieci. Przywiązane do właściciela, mogą być nieufne wobec obcych i bywają szczekliwe.

Autorzy opisu: maxiyork, klaudia,

Psy tej rasy:

Więcej Zdjęcia

Wśród pluszaków ...

Wśród pluszaków xD
Plusów: 0 Odsłon: 19
Dodał: klaudia

słodziaczek po f ...

słodziaczek po fryzjerze
Plusów: 0 Odsłon: 24
Dodał: wiktoryna225

słodki

słodki
Plusów: 1 Odsłon: 24
Dodał: wiktoryna225

Słodziutka

Słodziutka
Plusów: 0 Odsłon: 22
Dodał: klaudia

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs