Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Popraw opis Rasa: Cocktail Dog (Cocktail Dog)


Opis rasy:

Cocktail Dog - inaczej mieszaniec, wielorasowiec, kundel, pies nierasowy, mix. Pies, który nie zalicza się do żadnej z istniejących ras psów.

Wśród psów nierasowych istnieje rozróżnienie na mieszańce (wielorasowce), które są wynikiem skrzyżowania dwóch odrębnych ras, oraz kundle, które są potomkami rodziców niewiadomego pochodzenia, kundli lub mieszańców.

 

Psy wielorasowe żyły od dawien dawna na całym świecie i warto pamiętać, że psy zdobywające dziś tytuły na wystawach kynologicznych kiedyś miały status najzwyklejszego kundla. Na przykład z wiejskich kundli południowych Niemiec narodziły się pinczery i sznaucery, a i do powstania rasy dobermanów mieszańce przyłożyły łapę. Podobnie było z cane corso, który aż do lat 70. XX wieku był zwykłym kundlem w biednych obszarach południowych Włoch.

Cocktail dog jest zazwyczaj dzieckiem przypadku, ale w wielu krajach krzyżowano między sobą różne rasy, żeby otrzymać potomstwo łączące w sobie cechy użytkowe rodziców. Często miało to miejsce w wypadku psów myśliwskich. Część takich mieszanców dała początek nowym rasom.

Wielkim atutem mieszańca jest jego unikalność. Nawet w jednym mioce mogą być pieski całkowicie różniące się od siebie wyglądem, podczas gdy laikowi ciężko odróżnić jednego setera, pudla czy jamnika od drugiego. Minusem mixów jest to, że zwykle nie wiadomo co z nich wyrośnie. Czy będzie to duży pies z zacięciem mysliwskim czy mały kanapowiec, człowiek dowiaduje się zwykle po fakcie. Najczęściej wspólną cechą wszystkich cocktail dogów jest ich niezwykła żywiołowość, dlatego warto kundelki szkolić, tak jak każdego innego psa.

Mixy dobrze sobie radzą także w wielu dyscyplinach psich sportów, a nawet na organizowanych niekiedy wystawach psów wielorasowych.

 

Psy wielorasowe mają nawet swój pomnik. Znajduje się on we Włoszech, w miejscowości Mango. Napis na nim głosi:

Kocham ludzi bez względu na kolor skóry i kraj pochodzenia.
Dziękuję temu, kto mi da kawałek chleba.
Nie jestem zdolny do nienawiści, umiem przebaczać i jestem tylko psem. 

Autorzy opisu: LadyFrost,

Psy tej rasy:

Więcej Zdjęcia

Sonia

Sonia
Plusów: 0 Odsłon: 28
Dodał: LadyFrost

Hm?

Hm?
Plusów: 0 Odsłon: 27
Dodał: LadyFrost

Inki

Inki
Plusów: 0 Odsłon: 26
Dodał: LadyFrost

Na zielonej traw ...

Na zielonej trawce
Plusów: 0 Odsłon: 27
Dodał: LadyFrost

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs