Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Groomer - fryzjer dla Twojego psa


wywiad_groomer_1 Zadbany pies z błyszczącą sierścią to marzenie każdego właściciela. Niestety pielęgnacja psa nie zawsze jest tak prosta, jak się wydaje, a potrzebne zabiegi okazują się zbyt pracochłonne, aby zachować ich systematyczność, a tym samych utrzymać sierść psa w dobrym stanie. Na szczęście po pomoc możemy się zgłosić do salonu dla zwierząt, w którym specjalista fachowo zajmie się pielęgnacją naszego pupila.

O zawodzie groomera rozmawiam z Ewą Mietz, właścicielką Salonu Champion w Sopocie.

Skąd pochodzi słowo groomer? Jak długo istnieje ten zawód?
Słowo groomer wywodzi się z języka angielskiego, „groom” znaczy pielęgnować, zaś groomer to osoba zajmująca się szeroko pojętą pielęgnacją zwierząt.

Czym się zajmuje groomer?
Groomer zajmuje się nie tylko strzyżeniem, ale także dba o higienę i zdrowie pupili, np. czyszcząc uszy, obcinając pazury lub stosując kąpiele lecznicze. Przychodząc z psem do salonu pielęgnacji możemy poprosić o fryzurę zgodną ze wzorcem FCI dla danej rasy, to znaczy taką, jaka jest wymagana w danej rasie u psa wystawowego lub stylizację we freestylu, która zależy indywidualnie od groomera i może nawet obejmować koloryzację szaty psa.

Czym się kierować przy wyborze psiego fryzjera? Na co zwracać uwagę?
Przy wyborze najlepiej kierować się opinią innych właścicieli psów. Poczta pantoflowa jest w tym przypadku niezawodna. Na spacerze warto zapytać właściciela pieska, który się nam spodoba, dokąd chodzi się strzyc. Gdy już trafimy do gabinetu pielęgnacji, zaczynamy wizytę od rozmowy. Profesjonalista dokładnie wypyta o szczepienia psa, o ewentualne dolegliwości zdrowotne, czy pies boi się suszarki do włosów lub może nie lubi się kąpać, i oczywiście dokładnie ustali, o jaką fryzurę chodzi właścicielowi.

Czy groomer powinien mieć ukończone szkolenie, posiadać specjalny certyfikat?
Wskazane jest, aby osoba zajmująca się profesjonalnie pielęgnacją zwierząt przeszła odpowiednie szkolenie. Daje to właścicielom gwarancję posiadanej wiedzy i umiejętności groomera. W Polsce jest kilka ośrodków zajmujących się szkoleniami groomerskimi na różnych poziomach zaawansowania.

Ile kosztuje wizyta u psiego fryzjera?
Koszt wizyty w salonie pielęgnacji zależy od wielkości psa oraz od rodzaju jego sierści, ale także od tego jak właściciele dbają o ulubieńca w domu i jakie zabiegi będą wykonywane. Rozbieżność jest znaczna od 50 do nawet 500 złotych.

wywiad_groomer_2 Jakie rasy najczęściej zaglądają do salonu?
Obecnie najliczniej odwiedzają mój salon przedstawiciele ras Yorkshire Terierów oraz West Highland White Terierów, które są w tej chwili najmodniejszymi rasami w Polsce. Być może zaskoczeniem będą dla Państwa Owczarki Niemieckie Długowłose, Labradory, Goldeny, Syberian Husky oraz Czarna Terierka Rosyjska, którzy także zaliczają się do grona stałych klientów salonu Champion.

Jak często pupile powinny korzystać z usług pielęgnacyjnych?
Częstotliwość wizyt w salonie pielęgnacji w dużej mierze zależy od rasy psa oraz od tego, jak właściciel dba o psa w domu. Są osoby, które nie podejmują się samodzielnych kąpieli i dwa razy w miesiącu odwiedzają mnie z pupilem. Psy większych ras przychodzą dwa, trzy razy w roku. Przeważnie jednak odstęp pomiędzy kolejnymi wizytami pielęgnacyjnymi wynosi około 10 tygodni.

Czy w Polsce wizyty u psiego fryzjera są popularne, czy należą jeszcze do rzadkości?
W Polsce właściciele czworonogów są coraz bardziej świadomi konieczności odpowiedniej pielęgnacji swoich zwierzaków, tak jak i dbania o ich zdrowie, w związku z tym są bardziej wymagający. Cieszy mnie, również fakt, iż do salonu zaglądają coraz częściej właściciele piesków wielorasowych, a nie, jak było do tej pory, tylko psów rasowych.

Dziękuję za rozmowę.

Salon Champion w Sopocie, ul. Majkowskiego 8/2a
www.salonchampion.pl


Autor Komentarz
aneri
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 6
04-03-10 21:08

Cześć. Bardzo ciekawa rozmowa. Dawno tu nie zaglądałam, a tu tyle zmian ! Ładnie sie rozwijacie, a przy okazji nasze pieski...

Reklama
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 0
Ada
Offline Administratorzy

Sztuczki: 19
Posty: 353
04-03-10 21:08
Komentarze do Groomer - fryzjer dla Twojego psa.

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs