Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Psie przedszkole


Wiele osób wciąż dziwi się, słysząc to hasło. Część uważa je za fanaberię i niepotrzebnie wydane pieniądze. A czym na prawdę jest przedszkole dla psa? Jaki ma wpływ na rozwój szczeniaka i jego dalsze funkcjonowanie w świecie człowieka?

Jeszcze kilka lat temu w świecie psiej tresury dominował pogląd, że psa przed 6 miesiącem właściwie nie należy szkolić, ponieważ nie jest do tego przygotowany. Biorąc pod uwagę tradycyjne (awersyjne) metody szkolenia, rzeczywiście tak było – szczeniak potraktowany kolczatką niewiele jest w stanie się nauczyć. Wraz z rozpowszechnieniem pozytywnych metod szkolenia, wprowadzeniem klikera i pozytywnych wzmocnień, szkoleniu zaczęto poddawać coraz młodsze psy i przynosiło to coraz lepsze efekty. Obecnie większość psich szkół prowadzi także zajęcia dla szczeniaczków. Na zajęcia przyjmowane są pieski już od ósmego tygodnia życia, a spotkania w psim przedszkolu są dla nich bardzo istotnym elementem edukacji.

Podstawowe cele spotkań przedszkolnych to:

1. Socjalizacja szczeniąt
2. Nauka podstawowych komend
3. Edukacja właścicieli

Biorąc pod uwagę fakt, że większość miejskich psów to “jedynacy”, psie przedszkole jest jedynym miejscem, gdzie szczeniak może nauczyć się “być psem” obcując z innymi psami.
Jeżeli bowiem pies do czwartego miesiąca życia ma ograniczony kontakt z przedstawicielami swojego gatunku, nie nauczy się prawidłowo psiej mowy ciała i może później mieć kłopoty w rozumieniu sygnałów wysyłanych przez inne psy. W przedszkolu, oprócz czasu na szkolenie, przewidziany jest także czas na zabawę – szczeniaczki mogą swobodnie obwąchać się, pobawić, poganiać, potarmosić i nauczyć, na ile można sobie pozwolić wobec innych, a co już jest nietolerowane. Dzięki tym zabawom poznają też swoją siłę i uczą się, jak ją odpowiednio wykorzystywać – tak, aby nie zrobić krzywdy kompanom w zabawie. Psy uczą się także, jak zachować się w nowym “stadzie”, jak bezkrwawo ustalić w nim hierarchię i dojść między sobą do porozumienia.

Szczeniaki socjalizują się też z obcymi ludźmi i ich “niezrozumiałymi” zachowaniami. To, czego się nauczą w dużej mierze zależy od instruktora prowadzącego i jego kreatywności – zwykle psy uczone są prawidłowego zachowania wobec osoby jadącej na rowerze, wobec biegających dzieci, poznają ludzi noszących długie płaszcze, szeleszczące torby z zakupami lub parasolki. Wszystkie te sytuacje wprowadzane są stopniowo, a szczeniaki są nagradzane za odpowiednie zachowania.
Poznawszy te wszystkie “straszydła” za młodu, dorosłe psy nie interesują się nimi tak bardzo, nie obszczekują na ulicy lub nie próbują uciekać ani rzucać się na nie.

Wprowadzana jest także nauka zachowania w różnych codziennych sytuacjach – chodzenie na smyczy wśród ludzi i innych psów, przybieganie na zawołanie, nieskakanie na podchodzącą obcą osobę. Wszystkie te zachowania stanowią klucz do udanego życia z psem w mieście – tak, aby to współżycie nie było kłopotliwe ani dla psa, ani dla właściciela.

Nauka podstawowych komend jest często połączona z edukacją właścicieli. Ponieważ to właściciel musi umieć pracować z psem i na ich pracy w domu opiera się sukces szkoleniowy. Właściciele poznają więc sposób, w jaki myślą psy, sposoby wzmacniania pożądanych i wyciszania niepożądanych zachowań oraz podstawy psiego języka – wszystko po to, by lepiej poznać i zrozumieć swojego psa. Wyposażeni w taką wiedzę, łatwiej mogą nauczyć psa takich komend, jak: siad, waruj czy równaj. Najczęściej podczas przedszkolnych kursów wprowadzane są też początki komendy “zostań, a także nauka pracy z aportem. Oczywiście “aport”w szczenięcym wydaniu różni się od tego dorosłego – szczenię uczy się przede wszystkim, że warto bawić się z właścicielem, warto zwracać uwagę na proponowane przez niego zabawki i, że uciekanie z zabawkami jest nieopłacalne, bo nie daje możliwości dalszej zabawy.

Tak wyedukowany właściciel i jego pies są gotowi, aby podjąć szkolenie na wyższych poziomach. Wiele osób jednak kończy psią edukacje na tym poziomie, więc to, czego szczenię i jego pan nauczą się w ciągu tych kilku spotkań musi im starczyć na całe życie.

Autor: Magda Nawarecka
Tekst pochodzi ze strony: Demi i Batiar
Polecana strona: Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom

Zobacz też artykuł p.t.: Socjalizacja psa


Autor Komentarz
monia
Offline

Sztuczki: 1
Posty: 30
10-04-10 21:25

Ciekawy artykul i faktycznie po jego przeczytaniu mozna stwierdzić ze pszedszkole dla szczeniaków jest oplacalne ale zależy kto jakie ma do tego warunki...ja akurat ich nie mam ale sobie jakos poradzilysmy z kolezankami(a moze raczej przyjaciólkami). Otóż mieszkam w malym miescie na tak zwanym przeze mnie i moje prezyjaciolki osiedlu...razem sie czesto spotykalismy i czesto sie bawilysmy. zbieralo sie nas tam dosyc spora bo cala 9. wkrotce kazdy z nas po kolei kupił psa. Zbieralkiśmy sie na łace i razem z psami sie bawiliśmy. W ten sposób dziś zbieramy się co jakiś czas i organizujemy roznego rodzaju zawody, zabawy. Nasze psy dzięki temu są teraz wqyćwiczone, posłuszne.... większośc nich pochodzi ze schroniska dlatego tez sie do nas bardzo przywiązaly...i nie tylko do swoich wlascicieli ale tez do calej paczki;)) pozdrawiam;*

Reklama
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 0
Ada
Offline Administratorzy

Sztuczki: 19
Posty: 353
10-04-10 21:25
Komentarze do Psie Przedszkole.

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs