Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Cani-Cross/ Dogtrekking/ Skijoring

To dziedziny sportów zaprzęgowych.
Canicross to oficjalna dyscyplina sportu psich zaprzęgów, polegająca na bieganiu z psem. Przypięty jest on do maszera za pomocą uprzęży i specjalnej liny z amortyzatorem (długości max. 2,5m w rozciągnięciu), która łączy się z talią człowieka. Pies biegnie przodem pomagając w biegu zawodnikowi. Wyścigi tej dyscypliny odbywają się w warunkach bezśnieżnych. W czasie biegu maszer nie może wyprzedzać, ciągnąć ani zmuszać psa do poruszania się przodem. W momencie, gdy pies nie chce lub nie może biec, nie wolno kontynuować biegu.
W dyscyplinie tej obowiązuje podział na kategorie mężczyzn i kobiet oraz wg wagi psów.
Minimalny wiek psów dopuszczanych do udziału w zawodach to 12 miesięcy.

Dogtrekking to turystyka piesza.

Skijorking natomiast oznacza w skrócie jazdę na nartach z psem. Sport ten uprawiany jest w warunkach śniegowych. Lina, którą połączony jest maszer z psami, powinna posiadać amortyzator i długość co najmniej 2,5 metra (odwrotnie niż w canicross). Podobnie, jak w canicross nie wolno psa zmuszać do biegu, wyprzedzać go ani ciągnąć. Narty biegowe maszera powinny być pozbawione ostrych krawędzi. Podczas wyścigów, w czasie każdego etapu można wymienić tylko jedną nartę. Natomiast kijki mogą być wymieniane zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Do sportów tych nadają się w zasadzie wszystkie psy, znacznie jednak wygodniej współpracuje się z psem przynajmniej średniej wielkości.
Zaangażowani zawodnicy mogą brać udział w konkurencjach canicrossowych rozgrywanych podczas zawodów psich zaprzęgów. W wielu krajach istnieją organizacje i kluby dogtrekkingu i canicrossu skupiające zwolenników tych dyscyplin i popularyzujące sport.

Więcej na: Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów


Autor Komentarz
donner
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 2
09-03-15 06:32

Canicross do jedna z dyscyplin ktorą uprawiamy z psem. Naprawdę polecam każdemu kto lubi biegać i kogo pies potrzebuje (oraz kocha) ruch. Jak przygotować siebie i psa do biegania? http://zamerdani.pl/?p=150

Reklama
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 0
aleksandra2811
Offline

Sztuczki: 24
Posty: 584
16-09-09 06:48
Fajne dyscypliny
Ada
Offline Administratorzy

Sztuczki: 19
Posty: 353
15-09-09 20:36
Ostatnio popularny jest Nordic Walking. Obserwuję, że wiele osób na spacery z kijkami wybiera się z psami.
To taki prawie dogtrekking albo cani-cross :-)
Brakuje im tylko smyczy z amortyzatorem i pasa.

Czy zdarza Wam się w ten sposób spędzać czas wolny z psami?
zira102
Offline

Sztuczki: 1
Posty: 8
29-06-09 23:41
Canicross - to oficjalna dyscyplina sportowa sportu psich zaprzęgów, polegająca na bieganiu z psem. Pies upięty jest na smyczy z amortyzatorem (długości ok 2,5 w rozciągnięciu), która łączy się z pasem na talii maszera. Pies biegnie przodem pomagając w biegu zawodnikowi. Wyścigi tej dyscypliny odbywają się w warunkach bezśnieżnych.

Canicross można uprawiać z dowolnym psem w dobrym stanie fizycznym i odpowiednim wieku. W Polsce jak i na Świecie najlepiej w tej dyscyplinie sprawdzają się greystery, psy myśliwskie jak np.: wyżły, charty czy pointery jak i inne psy zaprzęgowe Syberian Husky czy Alaskan Malamut.

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs