Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Obedience

To posłuszeństwo sportowe.
Istotą Obedience jest nauka przez zabawę i doskonały kontakt przewodnika z psem. Szkolenie powinno odbywać się na zasadzie wzmacniania pozytywnego, czyli nagradzania - smakołykami lub piłką, bez użycia kar czy metod siłowych.
Sędzia ocenia szybkość i dokładność wykonania komend, ale również to czy pies wykonuje je chętnie i radośnie. Pies powinien przez cały czas mieć uwagę skupioną na przewodniku.
W egzaminach mogą brać wszystkie psy zarówno rasowe, jak i nierasowe, ale właściciele/ przewodnicy muszą być członkami Związku Kynologicznego w Polsce.
Na zawodach obowiązuje podział na 4 klasy zależne od stopnia trudności i wymagań. Przykładowe ćwiczenia to: zmiana pozycji siad-waruj, przywołanie, skok przez przeszkodę, aport, stój podczas marszu.
Każde ćwiczenie jest oceniane przez sędziego w skali 0-5; 5,5; 6; 6,5; 7; 7,5;...10pkt. Liczy się również wrażenie ogólne.
Regulamin nie przewiduje możliwości powtarzania ćwiczeń. Istnieje natomiast zapis o dyskwalifikacji psa za wszelkie przejawy agresji oraz przewodnika - za karcenie zwierzęcia.

Obedience to sport dla każdego. Można go uprawiać z każdym psem i w każdym miejscu. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, a może sprawić wiele przyjemności.

Więcej na: Regulamin Obedience oraz tutaj: Obedience: Zmiana pozycji na odległość.


Autor Komentarz
kon87
Offline

Sztuczki: 3
Posty: 6
04-02-15 19:20

Ostatnio wygrałam zawody klasy 2 w obedience :D

Reklama
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 0
Tolleromaniaczka
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 10
04-05-14 12:19

Oglądałam filmiki. Dziwnie wygląda pies na zawodach (jak utrzymuje kontakt wzrokowy), ale to imponyjące posłuszeństwo! Przewodnik idzie, pies idzie. Przewodnik staje, pies siada obok niego. Podziwiam!

Namera
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 2
30-01-14 14:03

Stosuję obedience, jest cudowne. Ten kontakt wzrokowy ;)


© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs