Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Pasienie

Dyscyplina przeznaczona dla psów pasterskich.
Wstępnym testem dla psa jest Próba Instynktu Pasterskiego (PIP). Pozytywnie zaliczona Próba uprawnia psa do przystąpienia do Egzaminu Pracy Psa Pasterskiego.
Obowiązują trzy stopnie wyszkolenia psa pasterskiego. Różnią się wymaganiami jakie musi spełnić pies, aby zdać egzamin. Każdy stopień jest trudniejszy od poprzedniego poprzez wprowadzenie dodatkowych utrudnień. Celem egzaminów jest sprawdzenie umiejętności psa w zakresie właściwego prowadzenia stada w różnych okolicznościach. Zaliczenie egzaminu jest warunkiem przystąpienia do zawodów stylu angielskim (tzw. TRIAL),które również odbywają się w trzech Klasach.

Alternatywą dla kierunku sportowego pasienia jest kierunek użytkowy związany z codziennymi zadaniami dla psa, z jakimi spotyka się on przy pracy ze zwierzętami gospodarskimi. Różni się od sportowych zmagań koniecznością wykonywania bardziej złożonych – skomplikowanych zadań. W użytkowym pasieniu również organizowane są zawody zwane Farmerskimi. Bardzo często psy pasterskie pracujące na co dzień na farmach startują również na zawodach TRIAL.

Więcej na: Regulamin Egzaminów Psów Pasterskich


Autor Komentarz
Bella
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 7
29-11-09 13:19

PIPy już przeszły do historii, teraz pies ma zdać HWT(Hard Working Test). Inny dla border collie i kelpie i inny dla pozostałych ras pasterskich.

 

Reklama
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 0
Ada
Offline Administratorzy

Sztuczki: 19
Posty: 353
03-08-09 12:20
Bella, opisz proszę jak uczysz psa rozróżniania stron prawa, lewa? (w sensie: dodaj nową sztuczkę z opisem nauki). Myślę, że wiele osób chciały wiedzieć, jak to robić.
Bella
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 7
03-08-09 11:46
Wii, my pasiemy.
Mam 3000gęsi i 2 owczarki szetlandzkie. Gęsi to to co te psy lubią najbardziej(nie licząc większych zwierzów jak owce).
Ja osobiście nie mam zbyt dużej wiedzy w tym zakresie, uczymy się na bieżąco co dziennie.
Moje psy mają instynkt jednak nigdy nie miałam problemu w postaci ganiania samochodów, rowerów czy ptaków. Gala ma 3lata, ona nie jest idealną pastuszą ale sobie radzi. Bella 4miesiące pies pasterski doskonały, jedyne komendy które są nam potrzebne to zwolnij i goń. Po woli uczymy się też prawa, lewa.
zira102
Offline

Sztuczki: 1
Posty: 8
29-06-09 23:34
Psy nie mogą realizować swoich pierwotnych instynktów, często przez to cierpią, nie mogąc dać ujścia swojemu temperamentowi i pasji.

Część hodowców usiłuje podporządkować się nieuchronnym zmianom i hoduje psy piękne wprawdzie, ale spokojne, mało pobudliwe i takie, które mało czego chcą od życia - z kolei inni ubolewają nad zanikiem naturalnych dla danej rasy popędów i usiłują propagować takie spędzanie z psem czasu, aby przy codziennej roli zwierzęcia towarzyszącego rodzinie mógł też realizować się w swojej pierwotnej roli. W efekcie rośnie popularność rozmaitych dyscyplin sportowych.

Wszystkie niemal psie sporty mają swoje korzenie w rzeczywistej pracy psów użytkowych.

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs