Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Wyścigi chartów

Wyścigi torowe odbywają się na specjalnie dostosowanym torze. Kiedyś ich nawierzchnię stanowiła trawa, a zakręty były poziome. Dzisiaj najwyżej cenione są tory o piaszczystej, odpowiednio profilowanej nawierzchni. Dzięki takiej konstrukcji rozpędzonym psom łatwiej jest pokonywać łuki.

Długość toru uzależniona jest od rasy charta:
Psy małe (whippet, charcik włoski) - dystans 250-500 m.
Psy duże (greyhound, chart polski, borzoj) – dystans 250-900 m.

Szerokość toru to 6 m. na liniach prostych i 8m. na łukach.
Psy startują z boksów startowych. Stawka, czyli grupa masymalnie 6 psów, podąża za sztucznym wabikiem ciągniętym po torze lub poruszającym się po specjalnie skonstruowanej bandzie na wewnętrznej stronie toru.

Do wyścigów dopuszczane są charty posiadające licencję torową. Pies, który ma brać udział w wyścigach torowych musi być odpowiednio przygotowany kondycyjnie oraz nauczyć się wejścia do boksu startowego. Chart nie powinien odczuwać lęku przed wejściem do boksu, a w trakcie biegu nie może atakować konkurentów ani też być lękliwym wobec innych biegnących chartów. Do zaliczenia licencji wyścigowej pies musi najpierw sam przebiec tor, a potem z drugim z psem, który posiada już licencję. Partner powinien być doświadczonym chartem, ale biegnącym niezbyt szybko, żeby młody chart nie pozostał w tyle. Jeśli wszystko się uda, sędziowie zaliczają bieg i chart otrzymuje licencję wyścigową.

Wyścigi torowe cieszą się wielką popularnością w wielu krajach. Mają jednak skutki uboczne związane z rozwijającym się wokół nich hazardem i losem psów po karierze wyścigowej.
Wyścigi to sport bardzo urazowy. Wiąże się z kontuzjami oraz silną eksploatacją psów.
W Polsce organizowane są przez Związek Kynologiczny w Polsce zgodnie z przepisami obowiązującymi w FCI. Przepisy te kategorycznie zabraniają prowadzenia zakładów (totalizatora). Ma to służyć ochronie psów.

Źródła:
Blanka Horbatowska, "Psy myśliwskie" Nr 4/2003
Małgorzata Szmurło, „Charcie harce”, „Przyjaciel Pies”, Nr 5/2005© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs