Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Weight-pulling

Sport wywodzi się czasów, gdy psy używane były jako zwierzęta pociągowe. To rodzaj psich zawodów „strong dog”, czyli przeciąganie ciężarów.
W sporcie liczy się siła i wola walki.
Zadaniem psa jest przeciągnięcie sanek lub wózka z ciężarem na odległość 10 m (w Europie) lub 16 stóp (w USA). Ring oddzielony jest od widzów barierką. Psy są zaprzęgane kolejno, za pomocą nylownowej liny, do specjalnie obciążonego wózka (ew. sanek).
Na znak sędziego psi zawodnik powinien zacząć ciągnąć wózek. Handler (właściciel) może zachęcać psa na różne sposoby (głosem, ruchem, gestami), ale nie może dotykać psa, pomagać mu, używać smakołyków, zabawek lub innych przedmiotów stymulując psa do ciągnięcia.
Zawody odbywają się zarówno na otwartej przestrzeni, jak i pod dachem, na śniegu, na trawie, a w zadaszonej hali - na wykładzinie.

Przewidzianych jest 6 kategorii, zależnie od ciężaru psa:
1. do 15,89 kg - max. Obciążenie początkowe 90,8kg
2. do 27,64 kg - max. Obciążenie początkowe - 181,6kg
3. do 36,32 kg - max. Obciążenie początkowe - 204,3kg
4. do 45,4 kg) - max. Obciążenie początkowe - 227,0
5. do 54,48 kg - max. Obciążenie początkowe - 249,7 kg
6. więcej niż 54,48 kg - max. Obciążenie początkowe - 272,4 kg

Dawniej obciążeniem były worki z mąką, bale drzewa lub inne tego typu materiały, dzisiaj są to głównie ciężarki ołowiane lub cementowe.

Pies do startu musi zostać dopuszczony przez lekarza weterynarii. Starty zakazane są dla szczennych suk, psów młodszych niż 12 miesięcy i starszych niż 12 lat. Poza tym dopuszczane są wszystkie psy bez względu na przynależność rasową.
W Polsce weight-pulling popularny jest głównie w kręgach psów bullowatych oraz molosów.

Na świecie istnieje wiele stowarzyszeń organizujących zawody w weight pullingu, np.:
IWPA - International Weight Pulling Association
ADBA - American Dog Breeder's Association - organizująca zawody w weight pulling dla pit bulli, a także wiele innych organizacji.

W Polsce ta dyscyplina sportu jest jeszcze stosunkowo młoda, ale cały czas się rozwija.© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs