Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

turlaj sie

Ocena: 5 (Głosów: 1) Dodane: 20-04-11 11:24 przez kathrin2231
Zmodyfikowano: 24-04-17 23:40
Odsłon: 365

Przed rozpoczęciem ćwiczeń zaopatrujemy się w dużą liczbę smakołyków (np. drobne psie ciasteczka czy kawałeczki gotowanego kurczaka). Powinny być na tyle małe, żeby pies nie musiał ich długo przeżuwać. Znajdujemy też odpowiednie miejsce do nauki - zwierzak musi mieć gdzie się turlać. Jeśli szkolenie odbywa się w domu, ćwiczmy z dala od mebli.

Turlania się zaczynamy uczyć podobnie jak sztuczki „zdechł pies” (nr 3/2006). Zanim przystąpimy do nauki, czworonóg powinien umieć podążać głową za smakołykiem trzymanym przed jego nosem. Dobrze by było, gdyby potrafił się już kłaść na komendę.

Etap I - Leżenie i przenoszenie ciężaru ciała na bok
Bierzemy garść smakołyków - abyśmy mogli regularnie nagradzać psa w trakcie nauki. Dajemy komendę „waruj” lub zachęcamy do położenia się za pomocą trzymanego w dłoni przysmaku, który opuszczamy sprzed jego nosa aż do ziemi. Kiedy się położy, nagradzamy go. Następnie przesuwamy dłoń ze smakołykiem tuż przy głowie psa w bok i dość mocno do tyłu, żeby musiał ją przechylić - skłoni go to do przeniesienia ciężaru ciała na bok.

Przez cały czas, w małych odstępach, karmimy naszego ucznia z ręki. Chodzi o to, żeby nie wstał i żebyśmy nie musieli zaczynać od początku.

Etap II - Leżenie do góry nogami
Dalej postępujemy inaczej niż w wypadku nauki leżenia na boku. Rękę ze smakołykiem cały czas trzymaną przed nosem psa powoli przesuwamy w stronę jego grzbietu, co zachęci go do położenia się na boku. Jednak głowa czworonoga stale powinna być zwrócona do tyłu. Kiedy cały tułów będzie leżał na boku, przesuwamy rękę w stronę grzbietu i podłoża.

Psa co chwilę karmimy. Podążając głową za smakołykiem, w pewnym momencie powinien dotknąć nią podłoża - wówczas tułów może być już prawie lub całkowicie przewrócony do góry nogami. Nagradzamy naszego ucznia za leżenie w tej pozycji.

Etap III - Przeturlanie się na drugi bok
Na tym etapie naprowadzenie psa za pomocą samego smakołyku jest dosyć trudne, możemy więc lekko go popchnąć, pomagając mu przewrócić się na drugi bok. Kiedy to się uda, chwalimy zwierzaka i sowicie nagradzamy.

Nie z każdym psem da się od razu przeprowadzić całe ćwiczenie. Jeśli ma duże problemy, dzielimy naukę na łatwiejsze etapy i na początku kończymy ćwiczenie np. w chwili, gdy uda mu się przełożyć tułów na bok, potem położyć się na boku itd.

Etap IV - Płynne turlanie się
Cykl naprowadzania powtarzamy kilkanaście razy - dążymy do tego, żeby pod koniec pies przekręcał się samodzielnie. Kiedy się zorientuje, o co chodzi, zacznie wykonywać sztuczkę coraz płynniej. Gdy będzie już bez problemów turlał się za ręką ze smakołykiem, zaczynamy naprowadzać go samą ręką. Nagrodę podajemy teraz tuż po wykonaniu ćwiczenia - z drugiej dłoni.

Naprowadzanie ręką staje się przy okazji komendą optyczną. Kiedy pies już płynnie się turla, możemy wprowadzić komendę słowną, np. „turlaj”, początkowo wydając ją równocześnie z optyczną (wprowadzanie jej na samym początku, kiedy pies nie rozumie, o co chodzi, nie ma sensu). Staramy się nie kucać przy psie ani nie pochylać nad nim.

Kiedy nauczymy psa turlania się w jedną stronę, możemy rozpocząć ćwiczenie w drugą. Robimy to w ten sam sposób, ale drugą ręką. Powinno pójść dużo szybciej, bo czworonóg się zorientuje, że to taka sama sztuczka, tyle że... w drugą stronę. Miłego turlania!Sztukmistrze:


Jeśli Twój pies potrafi wykonywać tą sztuczkę, dodaj zdjęcie, na którym ją wykonuje.

bella

bellcia

Autor Komentarz
kathrin2231
Offline

Sztuczki: 10
Posty: 16
20-04-11 11:24

Przed rozpoczęciem ćwiczeń zaopatrujemy się w dużą liczbę smakołyków (np. drobne psie ciasteczka czy kawa...
Wiecej

Reklama
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 0

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs