Łapki
Logo Psie Sztuczki
Strona Główna Warto Wiedzieć Sztuczki Sporty Psy Zdjęcia Rasy Forum Linki Profil

Czołganie do przodu

Ocena: 5 (Głosów: 2) Dodane: 16-03-09 15:18 przez Justyna
Zmodyfikowano: 28-04-17 12:39
Odsłon: 3153

Etap 1 - pod krzesłem
Ćwiczenia możemy rozpocząć w domu lub na dworze. Żeby ułatwić psu zrozumienie, o co chodzi, najłatwiej będzie na pierwszym etapie nauki wykorzystać krzesło lub ławkę. Mebel należy tak dobrać do wielkości czworonoga, aby nie był w stanie przejść pod nim na wyprostowanych łapach, lecz mógł się przeczołgać.
Wydaj komendę „waruj - zostań”, tak żeby pies położył się przodem do prześwitu pod krzesłem lub ławką. Sam przejdź na drugą stronę, ukucnij lub uklęknij twarzą do zwierzaka i zachęć go do podejścia do ciebie, wołając po imieniu i kusząc smakołykiem.
Jak tylko wykona choćby mały ruch do przodu pod krzesłem, kliknij lub zaznacz to zachowanie słowem pochwały i natychmiast daj mu smakołyk.
Ćwicz w ten sposób cierpliwie, powoli zwiększając dystans, który pies ma pokonać - najpierw klikając po jednym, potem po dwóch krokach itd. (mówiąc o „krokach” mam tu oczywiście na myśli przesunięcie łap w pozycji leżącej).
Aby wydłużyć dystans, dostaw drugie krzesło za pierwszym, a potem kolejne, tworząc z nich tunel, pod którym zwierzak będzie się czołgał.
Kiedy psiak czołga się już przez co najmniej kilka kroków, wprowadź docelową komendę, np. „czołgaj”. Możesz też jednak zaczekać z dodaniem jej do ostatniego etapu, na razie pozostając przy samym pokazywaniu smakołyku czy wymawianiu imienia psa.

Etap 2 - bez krzesła
Sprawdź, czy twój uczeń zaczyna się naprawdę orientować, o co chodzi w tej sztuczce.
Zacznij ćwiczenie jak zwykle, dając mu sygnał, by się czołgał. Kiedy dotrze do wyjścia z zaimprowizowanego tunelu, ponów sygnał. Większość psów na tym etapie rozumie, że sztuczka ma polegać na przeczołgiwaniu się pod czymś i że po wydostaniu się spod krzesła czy ławki można się podnieść. Bywa jednak, że zwierzak, niejako z rozpędu, przeczołga się jeszcze kawałek. Jeśli to się uda, natychmiast zaznacz ten moment i sowicie nagródź czworonoga.
Powtarzaj to ćwiczenie wiele razy, zanim całkowicie zrezygnujesz z pomocy krzesła. Właśnie na tym etapie, gdy pies czołga się już bez ułatwień, możesz dodać docelową komendę (oczywiście, jeśli nie zrobiłeś tego na pierwszym etapie). Masz wtedy pewność, że zwierzak skojarzy ją prawidłowo - z czołganiem się, a nie tylko z przeczołgiwaniem pod czymś.Sztukmistrze:


Jeśli Twój pies potrafi wykonywać tą sztuczkę, dodaj zdjęcie, na którym ją wykonuje.

Kropka

Kropcia

Molly

uśmiech proszę;)

Lusia

Moja mordeczka

Autor Komentarz
SznaucerJack
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 13
06-04-15 08:40

Mój umie tylko pod krzesłem, bez krzesła czołga sie do pewnego momentu (aż wyprostuje tylnie łapy i tak pozostaje leżąc).

Reklama
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 0
TinaEverdeen
Offline

Sztuczki: 2
Posty: 3
19-08-14 16:21

Uczyłam sama - zanim przeczytałam opis i uwierzcie, że etap I był mi nie potrzebny, bo od razu uczyłam się czołgać moją suczkę Tinę, na dworze.

beagle08
Offline

Sztuczki: 1
Posty: 7
24-06-14 04:36

Fajna komenda mój pies szybko załapał :) Od małego lubił się czołgać pod fotelem itp.

 

collie
Offline

Sztuczki: 0
Posty: 28
27-08-10 22:45

Jutro ćwiczymy to :D

aleksandra2811
Offline

Sztuczki: 24
Posty: 584
06-04-10 13:07

mojej szło to opornie, ale się nauczyła

Justyna
Offline Przyjaciele

Sztuczki: 27
Posty: 378
16-03-09 15:18
Etap 1. - pod krzesłem
Ćwiczenia możemy rozpocząć w domu lub na dworze. Żeby ułatwić psu zrozumienie, o co chodzi, najłatwiej będzie na pierwszym...
Wiecej

© 2009 www.psiesztuczki.pl | O nas i kontakt | Tricky Dogs