Objawy cukrzycy u psa

Już sama myśl o tym, że ukochany czworonóg mógłby zapaść na poważną chorobę, jest przykra i stresująca. Zamiast jednak zaklinać rzeczywistość i oczekiwać, że nic złego się nie wydarzy, należy obserwować pupila i reagować nawet na najmniejsze niepokojące zmiany zachodzące w jego wyglądzie lub/i zachowaniu. Szybka reakcja, w połączeniu ze specjalistyczną diagnozą i terapią, może uratować psu życie. Jakie są przyczyny i objawy cukrzycy? Jak postępować po jej wykryciu? Dowiedz się!

Cukrzyca u psa – przyczyny

Cukrzyca to przewlekła choroba endokrynologiczna, której leczenie jest konieczne, ale całkowite wyleczenie – niemożliwe. W zależności od typu, cukrzyca spowodowana jest zaburzeniem produkcji insuliny lub nieprawidłowym jej wykorzystaniem przez organizm. Rozwojowi cukrzycy sprzyjają takie czynniki jak m.in. wiek (najczęściej diagnozowana jest u psów starszych, ale może wystąpić w każdym wieku) i nadwaga. Badania wskazują na to, że bardziej podatne na rozwój choroby są psy niż suki. Prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę wzrasta w przypadku, gdy pies cierpi na choroby trzustki i przyjmuje długotrwale leki sterydowe.

Cukrzyca u psa – objawy

Objawy cukrzycy u psa, zwłaszcza w jej początkowej fazie, nie są spektakularne, dlatego niestety łatwo je przeoczyć. Należą do nich m.in. zwiększona częstotliwość oddawania moczu, zwiększone pragnienie i duży apetyt – choć niektórzy psi diabetycy mogą odmawiać przyjmowania pokarmu. Innym niepokojącym objawem jest spadek masy ciała, pomimo tego, że pies je więcej niż dotychczas. Do wizyty u lekarza weterynarii powinny ponadto skłonić zmiany w zachowaniu czworonoga, apatia i utrata chęci do podejmowania jakichkolwiek aktywności.

Cukrzyca u psa – leczenie i rokowanie

Cukrzyca jest chorobą, z którą pies będzie zmagał się do końca życia. Pomimo tego, że jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe, leczenie pod stałą kontrolą lekarza jest konieczne, ponieważ jego zaniechanie prowadzi do poważnego wyniszczenia organizmu. Specjalista ustali plan leczenia – pies będzie musiał przyjmować zastrzyki (rzadziej tabletki). Nie mniej ważna jest zbilansowana dieta. Rodzaj, wielkość porcji i częstotliwość posiłków także powinien ustalić lekarz bądź dietetyk zwierzęcy. W przypadku cukrzycy karmy bytowe mogą nie spełniać swojej roli. Najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się karmy specjalistyczne, jak np. karmy SPECIFIC™, które będą zaspokajać potrzeby żywieniowe psa cukrzyka.

Pamiętaj o tym, że cukrzyca to nie wyrok. Przestrzeganie odpowiednio dobranej terapii i diety sprawi, że pies, pomimo choroby, będzie czuł się dobrze i prawidłowo funkcjonował na co dzień!

Jak Dbac o Zdrowie Seniora – Opieka nad Starszym Psem

Jak Dbac o Zdrowie Seniora – Opieka nad Starszym Psem

Jak Dbac o Zdrowie Seniora - Opieka nad Starszym Psem Opieka nad starszym psem to wyjątkowe wyzwanie, wymagające dodatkowej uwagi i troski. Starzenie się psa przynosi ze sobą szereg zmian fizjologicznych i behawioralnych, które mogą wpłynąć na jego zdrowie i...

Choroby Dróg Oddechowych u Psów: Objawy i Leczenie

Choroby Dróg Oddechowych u Psów: Objawy i Leczenie

Choroby Dróg Oddechowych u Psów: Objawy i Leczenie Choroby dróg oddechowych u psów są częstym problemem, z którym borykają się właściciele czworonogów. Zrozumienie objawów, przyczyn oraz opcji leczenia jest kluczowe dla zapewnienia naszym psom zdrowia i komfortu. Czym...

Karmy dla psów - wybierz na Ceneo