Zacieki pod oczami psa - jak sobie z nimi radzić?

Zacieki pod oczami psa – o czym mogą świadczyć?

Zdarza się, że pod oczami psa pojawiają się charakterystyczne, ciemne zacieki. Widoczne są one szczególnie u osobników o jasnej sierści. Symptom ten nie powinien być bagatelizowany. Tego rodzaju plamy mogą bowiem świadczyć o nieprawidłowościach w procesie produkcji łez. Nieleczone są nie tylko uciążliwe dla psa, ale też groźne dla zdrowia.

Zacieki pod oczami psów są dość częstym zjawiskiem, szczególnie u szczeniaków. Ciemne plamy zauważa się również u  dorosłych zwierząt, co powinno być bardzo alarmujące, jeśli dotąd pupil nie miał żadnych problemów z narządem wzroku. Czasem można spotkać się z opinią, że zacieki są pozostałością po psim płaczu. To nie jest prawda. Psy nie mogą płakać, a przynajmniej nie w taki sposób, jaki robią to ludzie. Zwierzęta za pomocą łez nie są w stanie okazywać emocji. Brunatne zacieki faktycznie powstają w wyniku nadmiernego lub nieprawidłowego łzawienia, które jednak jest efektem nieprawidłowości w budowie oka, powiek czy kanalików łzowych, bądź w samym procesie wytwarzania się tej specyficznej wydzieliny odżywiającej i nawilżającej narząd wzroku.

O jakich problemach mogą świadczyć zacieki pod oczami psa?

Przyczyn powstawania zacieków może być kilka.

Do najczęstszych należą:

  • nieprawidłowy układ powiek, szczególnie w przyśrodkowym kącie oka
  • rzęsy dwurzędowe i ektopowe (nieprawidłowo wyrastające)
  • nieprawidłowości związane z kanalikiem łzowym
  • alergie i przewlekłe zapalenia spojówek
  • zmiany dotyczące gałki ocznej, związane z jej bolesnością
  • zmiany dotyczące tkanek oczodołu np. rozrosty nowotworowe.

Jedną z przyczyn jest np. zapalenie woreczka łzowego, które najczęściej wynika z obecności w oku zwierzęcia jakiegoś ciała obcego (czy po prostu z urazu mechanicznego narządu wzroku). Takie zdarzenie jest w stanie doprowadzić do stanu zapalnego spojówki, co z kolei powoduje zaburzenia w procesie produkcji łez, które nadmiernie wydostają się poza oko. Podobnie sprawa wygląda przy mechanicznych niedrożnościach wywołanych przez entropium kąta przyśrodkowego. Schorzenie to blokuje wejście łzom do kanału nosowo-łzowego.

Oprócz tego zacieki pod oczami psa są efektem nieprawidłowego zamykania powiek, które doprowadzają do nieprawidłowości w działaniu pompy łzowej. Trzeba też wspomnieć, że niektóre patologie w budowie oka doprowadzające do zaburzeń tworzenia się łez wynikają z predyspozycji genetycznych. Kręty przebieg kanalików łzowych jest chociażby domeną u ras krótkopyszczkowych. Inną przyczyną może być też nieprawidłowy wzrost włosów w kierunku oka, co naturalnie podrażnia narząd wzroku i „prowokuje” go do wydalania na zewnątrz nadmiernej ilości łez.

Zacieki pod oczami psa – jak pomóc zwierzęciu?

W pierwszej kolejności należy się upewnić, czy rzeczywiście zaobserwowane na pyszczku pupila przebarwienia faktycznie pochodzą od nadmiernego łzawienia. Zadanie to może być nieco utrudnione w przypadku osobników o ciemnej sierści, jednak przy dokładnych oględzinach oka stosunkowo łatwo stwierdzić, że plamy ewidentnie powstały w wyniku nadmiernego wydzielania się płynu właśnie z okolic oczodołów. To pierwszy sygnał świadczący o tym, że z oczami psa dzieje się coś niepokojącego. Zanim zgłosi się do weterynarza, a najlepiej psiego okulisty, warto też zweryfikować, czy pod powieką nie znajdują się drobne zanieczyszczenia. Często zdarza się, że to właśnie drobinki kurzu lub piasku wywołują nadmierne łzawienie i wykonanie prostej czynności higienicznej rozwiązuje problem. Wystarczy za pomocą gazy i letniej, wcześniej ugotowanej wody przemyć oko psa, pamiętając, by robić to od bocznego (skroniowego) kąta do dolnego punktu łzowego. Jeśli to nie pomoże, wówczas konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Nie należy zwlekać z umówieniem wizyty, gdyż mokra od łez sierść nie tylko wygląda nieestetycznie, ale stanowi idealne siedlisko dla grzybów i bakterii. Do tego jest to problem uciążliwy dla zwierzęcia, znacząco obniżający jego komfort życia.

Jak pozbyć się zacieków pod oczami psa?

Rozwiązanie tego problemu zależy przede wszystkim od jego genezy i prawidłowo postawionej diagnozy. Kluczem jest więc wykonanie wszelkich niezbędnych badań, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić, co powoduje u psa nadmierne wydostawanie się łez poza oko. W zależności od głównej przyczyny, leczenie może polegać na podaniu środków farmakologicznych (tak dzieje się choćby przy stwierdzeniu zapaleniu spojówek) lub na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Dlatego bardzo ważne jest, by problem możliwie szybko skonsultować z weterynarzem, a najlepiej po pomoc od razu zgłosić się do najbliższego okulisty zwierzęcego.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet Wrocław – https://eyevet.pl/pl

Jak Dbac o Zdrowie Seniora – Opieka nad Starszym Psem

Jak Dbac o Zdrowie Seniora – Opieka nad Starszym Psem

Jak Dbac o Zdrowie Seniora - Opieka nad Starszym Psem Opieka nad starszym psem to wyjątkowe wyzwanie, wymagające dodatkowej uwagi i troski. Starzenie się psa przynosi ze sobą szereg zmian fizjologicznych i behawioralnych, które mogą wpłynąć na jego zdrowie i...

Choroby Dróg Oddechowych u Psów: Objawy i Leczenie

Choroby Dróg Oddechowych u Psów: Objawy i Leczenie

Choroby Dróg Oddechowych u Psów: Objawy i Leczenie Choroby dróg oddechowych u psów są częstym problemem, z którym borykają się właściciele czworonogów. Zrozumienie objawów, przyczyn oraz opcji leczenia jest kluczowe dla zapewnienia naszym psom zdrowia i komfortu. Czym...

Karmy dla psów - wybierz na Ceneo